STANDARDY OCHRONY DZIECI w obiekcie turystyki wiejskiej
Wersja skrócona
§ 1
Zasady ogólne
Nadzór nad stosowaniem Standardów Ochrony Dzieci prowadzi Właściciel obiektu – Pani/Pan Bogdan Trzepałkowski
Dane (adres e-mail, telefon) właściciela są dostępne dla gości obiektu OŚRODEK AGROTURYSTYCZNY "TB" ul. Karolkowa 26 62-550 Wilczyn woj. wielkopolskie
Właściciel obiektu uwzględnia sytuację dzieci z niepełnosprawnościami oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
W przypadku wszelkich pytań i wątpliwości dziecko zawsze może się zwrócić do Właściciela lub innego domownika.
Każdy domownik, przed dopuszczeniem do obowiązków, zapoznaje się ze Standardami Ochrony Dzieci, co potwierdza złożeniem oświadczenia i zobowiązaniem do przestrzegania zasad i procedur zawartych w dokumencie - Załącznik nr 1
§ 2
Zasady bezpiecznych relacji dorosły - dziecko obowiązujące w obiekcie
Zasady bezpiecznych relacji dorosły - dziecko obowiązujące w obiekcie stosowane są przez wszystkie osoby dorosłe, które mają kontakt z dziećmi na terenie obiektu.
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez Właściciela i domowników jest traktowanie dzieci znajdujących się na terenie obiektu z szacunkiem i uwzględnianiem ich godności i potrzeb.
Niedopuszczalne jest stosowanie wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie.
W obiekcie obowiązuje zasada równego traktowania dzieci bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
W obiekcie nie będzie utrwalany wizerunek dziecka w celach prywatnych ani służbowych (nagrywanie, fotografowanie) bez zgody rodziców/opiekunów dziecka i zgody samego dziecka. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, wtedy zgoda rodzica/opiekuna dziecka nie jest wymagana.
§ 3
Zasady i procedury identyfikacji małoletniego przebywającego w obiekcie hotelarskim i jego relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa w tym obiekcie,
Przed zameldowaniem w obiekcie Właściciel podejmuje czynności związane ustaleniem tożsamości dziecka przebywającego w obiekcie i jego relacji w stosunku do osoby dorosłej, z którą przebywa w obiekcie.
Właściciel podejmuje wszelkie możliwe kroki zmierzające do przeprowadzenia identyfikacji dziecka i jego relacji z osobą dorosłą, która towarzyszy dziecku.
Właściciel zwraca się z prośbą o okazanie dokumentu potwierdzającego, że osoba dorosła ma prawo do sprawowania opieki nad dzieckiem. Przykładowe dokumenty mogące posłużyć identyfikacji to: dowód osobisty, legitymacja szkolna, aplikacja MObywatel, Internetowe Konto Pacjenta, orzeczenie sądu, upoważnienie wydane przez rodziców.
W przypadku braku dokumentów wskazujących na pokrewieństwo dziecka z osobą dorosłą lub odmowy ich okazania Właściciel zwraca się z prośbą o informację na temat relacji osoby dorosłej oraz dziecka poprzez złożenie stosownego oświadczenia stanowiącego Załącznik nr 2
Warunkiem dokonania zameldowania jest złożenie stosownego oświadczenia, stanowiącego Załącznik nr 2
§ 4
Zasady i procedury reagowania w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że dobro małoletniego znajdującego się na terenie obiektu hotelarskiego lub korzystającego z usług turystycznych jest zagrożone
Uzasadnione podejrzenie krzywdzenia dziecka występuje wtedy, gdy:
dziecko ujawniło właścicielowi lub innej osobie fakt krzywdzenia,
właściciel lub inna osoba zaobserwowała krzywdzenie,
dziecko ma na sobie ślady krzywdzenia
Osoba, która ma uzasadnione podejrzenie na temat zagrożenia zdrowia lub życia dziecka powiadamia właściciela obiektu,
Właściciel, który ma uzasadnione podejrzenie, że dziecko przebywające w obiekcie jest lub zostało skrzywdzone, niezwłocznie zawiadomi policję, opisując okoliczności zdarzenia.
Po przejęciu dziecka przez policję właściciel zabezpiecza materiał z monitoringu (o ile jest dostępny na terenie obiektu) oraz inne istotne dowody (np. dokumenty) dotyczące zdarzenia i przekaże je prokuratorowi lub policji.
Po interwencji właściciel opisuje zdarzenie w książce zdarzeń.
W sytuacji pozostawienia dziecka poniżej 7 roku życia bez opieki, właściciel, który powziął informacje o takim zdarzeniu, podejmuje próbę odnalezienia rodzica/opiekuna prawnego lub innej osoby dorosłej, z którą dziecko przebywa na terenie obiektu. W sytuacji, kiedy odnalezienie rodzica/opiekuna prawnego lub innej osoby dorosłej, z którą dziecko przebywa w obiekcie nie jest możliwe, lub rodzic/opiekun prawny/inna osoba dorosła nie chce lub/i nie jest zdolna przejąć opieki nad dzieckiem, właściciel zawiadamia o tym fakcie policję.